... rady, postupy, nápady ...
... blog nejenom o hubnutí ..

Dělená strava – jak ji hodnotí odborníci na výživu? V čem je tak nebezpečná?

V tomto článku se dozvíte:


1) Jak dělená strava vznikla?
2) V čem přesně dělená strava spočívá?

3) Jaké jsou výhody dělené stravy?
4) Proč mnoha lidem může dělená strava poškodit zdraví?

1) Jak dělená strava vznikla?

Koncept dělené stravy vyvinul a sestavil lékař William Hay v naději vyléčit své těžké onemocnění ledvin. Hayovi se nemoc opravdu podařilo vyléčit, nicméně dodnes se neví, zda mu opravdu pomohla dělená strava nebo to byl jiný faktor.

William Hay byl přesvědčen, že dělená strava může být lékem na další civilizační choroby, mimo jiné i na nadváhu a obezitu.

2) V čem přesně dělená strava spočívá?

Spočívá v rozdělení stravy na 3 skupiny:

  • a) Bílkovinné potraviny – především maso, sýry a vejce.
  • b) Sacharidové potraviny – především klasické přílohy jako rýže, brambory, těstoviny, pečivo atd.
  • c) Neutrální potraviny – především zelenina, houby, oleje a tučné mléčné výrobky

Pokud se nestravujete podle pravidel dělené stravy, pravděpodobně se snažíte kombinovat bílkovinné a sacharidové potraviny dohromady – např. k obědu si dáváte maso (bílkovinná potravina) a přílohu (sacharidová potravina).

Podstata dělené stravy je tyto dvě složky oddělit, tzn. jeden den jíst pouze bílkovinné potraviny a druhý den pouze sacharidové potraviny.

Neutrální potraviny můžete jíst bez omezení, kdykoli chcete.

3) Jak dělená strava prospěje Vašemu zdraví a postavě?

I. Pokud se dáte na dělenou stravu, budete muset začít přemýšlet o tom, co jíte, kolik kterých živin byste měl(a) denně přijmout atd. To už je první výhoda – nastavíte si živiny na optimální hodnoty.

II. Navíc se k dělené stravě váže konzumace většího množství zeleniny, která z hlediska dělené stravy patří k „neutrálním potravinám“. To je další plus.

III. A do třetice je pravda, že mnoho lidí i sníží porce, protože nejsou schopni sníst takové množství jídla, jako kdyby jedli stravu kombinovanou.

ALE:

Asi jste postřehl(a), že ani jedna z výhod vlastně s dělenou stravou nemá přímo nic společného. K tomu, abyste se zamyslel(a) nad tím, co jíte, přidal(a) do jídelníčku zeleninu a snížil(a) příjem kalorií, k tomu ještě nepotřebujete konzumovat dělenou stravu.

Nelze tedy pochybovat o tom, že některým lidem se podařilo zhubnout pomocí dělené stravy, ale příčiny jejich zhubnutí nespočívaly v tom, že by stravu dělili, ale v tom, že snížili příjem kalorií a zvýšili příjem zeleniny.

4) V čem je dělená strava tak nebezpečná?

Dělená strava může být určitě v některých případech prospěšná, zejména pro lidi trpící určitými typy zažívacích potíží.

Nicméně pokud bychom vycházeli z předpokladu, že pro lidský trávicí systém není vhodné kombinovat bílkoviny a sacharidy, pak by ani kojenci nesměli přijímat mateřské mléko, protože to je složeno jak z bílkovin, tak ze sacharidů.

Konkrétní nebezpečí dělené stravy:

a) Při dělené stravě snadno vzniká nedostatek některých vitamínů a minerálů, především vápníku, železa a vitamínů B. To může vést ke zvýšené únavě, osteoporóze, chudokrevnosti a dalším zdravotním rizikům. Není to jen názor můj, shodují se na tom i další čeští výživoví poradci.

b) V době, kdy přijímáme jen bílkoviny, musí organismus provádět tzv. “glukoneogenezi”, to zjednodušeně znamená, že aby získal spotřební energii, přeměňuje bílkoviny na sacharidy. Při tomto procesu vzniká kyselina močová, která je hlavní příčinou nemoci “dna”.

Vliv dělené stravy na hubnutí testoval v nedávné studii švýcarský vědec Golay. Testované osoby rozdělil do skupin A a B. Skupina A dostávala stravu rozdělenou podle zásad dělené stravy, zatímco skupina B dostávala běžně složenou stravu.

Obě skupiny přijímaly nízké množství kalorií – tak, aby došlo k úbytku hmotnosti.

Na konci testu byl úbytek váhy u obou skupin prakticky stejný. Prokázalo se tedy, že dělená strava na hubnutí vliv nemá.

Málo známý důvod, proč se 92 % osob s nadváhou nedaří zhubnout:

Důvodem je, že nadváha je zdravotní problém jako každý jiný – a zdravotního problému se nejsnadněji zbavíte, když navštívíte specialistu, který se tímto zdravotním problémem zabývá a denně ho pomáhá lidem řešit.

Kdyby pacienti s angínou nešli k praktickému lékaři a místo toho se léčili podle rad z časopisu, také by se jich moc nevyléčilo.

 

Zdroj: www.pravidlahubnuti.cz

KOČIČÍ NÁPADY
Krasa.cz
Parfemy.cz
Hodinky.cz
Nakupnicentrum.cz
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one