... rady, postupy, nápady ...
... blog nejenom o hubnutí ..
Základ správné stravy?


Základem správné stravy je konzumace rozmanitých druhů potravin ve vyváženém poměru, protože jen pestrý jídelní lístek poskytuje organizmu všechny potřebné živiny (látky).
Jako zastoupení potravin zdravé stravy v jídelním lístku je v optimálním poměru, nebývá nevyhnutné úplné vynechání některých potravin, tzn. že se nemusíme navždy vzdávat svého oblíbeného zákusku, dokonce ani v případě, že chceme hubnout. V takovém případě postačí to, že tyto potraviny budeme jíst v malém množství. Naopak ryby, které jsou zdrojem jódu, bychom měli zahrnout do jídelního lístku zdravé stravy alespoň 2x týdně.

K pestré stravě patří také ořechy a semena – jsou zdrojem vitamínu E a dalších látek důležitých např. pro činnost mozku.

Z čeho se skládá jídelníček zdravé stravy?

Kvalitní stravovací program vám neztíží kontrolu krevního cukru, naopak vám ji usnadní.
Sestavte svůj jídelníček tak, aby:

- obsahoval jídla, která máte rádi
- vycházel z vašeho programu dne a činností, kterým se budete věnovat
- bylo možné jej upravovat a přizpůsobovat
- pomáhal udržet hladinu glukózy v cílových mezích
- vám pomohl k dosažení a udržení optimální váhy


1.MASO
Maso ano. Ovšem ne třikrát denně a v žádném případě uzeniny. Upřednostňujte maso bílé, tedy maso drůběží a ryby k tomu zvěřinu. Telecí a vepřové libové občas.

2.MLÉČNÉ VÝROBKY
I přes ostré reakce si stojím za svým názorem. Ten mimochodem vychází z několika nezávislých zdrojů českých i světových autorit. Mohu potvrdit i na základě vlastní zkušenosti, mimochodem více než sedmileté. Záleží tedy na Vás k čemu se přikloníte. Doporučuji vyzkoušet! V každém případě ovšem vřele doporučuji používání zakysaných mléčných výrobků. Lze použít i mléko kozí, rýžové, sojové.

3.OVOCE A ZELENINA
Za každých okolností a co nejvíce, nejlépe syrové! Ideální jako příloha k masu. Stačí jen trochu fantazie a chuti experimentovat. Taková pečená dýně či brokolice v troubě na oleji jsou opravdovou pochoutkou. Ovoce ano. Pouze pozor na jeho kvalitu. Náchylné na různé druhy plísní. Žluté, tečkované banány jsou toho vzorným přikladem.

4.OBILOVINY
Především rýži, žito, pohanku, jáhly, ječmen (nejen ve formě sladu, ale i jinak) a oves.
Pečivo raději celozrnné než bílé.

5.CUKRY
Bílý rafinovaný cukr omezit na minimální množství či úplně vyřadit. Z umělých sladidel pouze aspartam. Máte-li chuť na sladké vezměte si ovoce, müsli apod. Pozor i na slazené limonády.
Pijte raději neslazené vody, čaje.

6.TUKY A OLEJE
Omezit, ale nevyřadit. Raději rostlinné než živočišné. Omezte opékání, smažení fritování.
Do jídel která nejsou zpracovávána tepelně používejte oleje za studena lisované.Zdroj: www.fitness-cviky.cz
KOČIČÍ NÁPADY
Krasa.cz
Parfemy.cz
Hodinky.cz
Nakupnicentrum.cz
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one