... rady, postupy, nápady ...
... blog nejenom o hubnutí ..

Příklady diet a jejich negativa

Dieta podle krevních skupin

Tato dieta spočívá v rozdělení lidí do čtyř kategorií dle jejich krevní skupin - A, B, AB nebo 0. Teorií této diety je, že jsme zvyklí na určitý druh stravy, kterou jedli již naši předkové. Proto se v případě této diety rozděluje i jídlo na tři skupiny - prospěšné, neutrální a zakázané. Z toho vyplývá, že bychom měli konzumovat převážně doporučený druh potravin (čerpáme z nich energii), případně stravu neutrální (má sytící účinek). Zakázané potraviny pro nás naopak žádný užitek nemají a navíc se ukládají v našem organismu formou tuků a ještě ke všemu mohou přivodit zdravotní problémy.
Zakázání některých obecně zdravých a výživných potravin, jako jsou např. ovoce a zelenina či mléčné produkty, může vést k nedostatku důležitých vitamínů, což s sebou přináší zdravotní rizika.
 

Atkinsonova dieta

Tato dieta se též nazývá nízkosacharidová a jedná se o omezení či naprosté vyloučení potravin obsahujících sacharidy ze stravování. Nedoporučuje se konzumovat brambory, ovoce a zeleninu, obiloviny a produkty z nich atd.
Za vhodné potraviny se považují všechny druhy masa, vejce a sýry.
I když tuto dietu propagují hollywoodské hvězdy jako je např. Jennifer Aniston nebo Catherine Zeta-Jones, měli bychom se jí spíše vyhnout. Díky tomu, že tato dieta obsahuje pouze tuky, může dojít ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi a naopak k nedostatku vitamínů C, D, E, které jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému.
 

Dělená strava

Zastánci tohoto stravování tvrdí, že nejde o druh diety, nýbrž o úpravu jídelníčku a s tím souvisejícího i životního stylu. Avšak tato strava se často používá za účelem zhubnutí. Její princip spočívá ve správné kombinaci jednotlivých potravin (bílkoviny tuky nebo cukry tuky), které pak tělo lépe tráví a využije. Dělená strava je v souvislosti s hubnutím úspěšná díky tomu, že přijímáme velké množství vlákniny, která má významné sytící účinky.
Jedinou nevýhodou této "diety" je dodržení správného kombinování potravin.
Jak jsme si tedy ukázali na příkladu vybraných diet, každá z nich má nějaké své méně či více závažné negativní stránky. Často je též známa skutečnost, že díky nějaké zázračné dietě skutečně zhubneme, avšak shozená kila se nám velmi rychle vrátí zpět, jakmile ji přestaneme dodržovat. Tomu se říká JO-JO efekt. Organismus se totiž bojí toho, že opět nebude dostávat potřebnou energii a proto si ve zvýšené míře tvoří tukové zásoby.
Obecně při dodržování dietní stravy je zapotřebí hlavně silná vůle, která zapříčiňuje dlouhodobou výdrž při dietním stravování. Musíme si uvědomit, že dodržení diety za účelem zhubnutí je běh na dlouhou trať a proto bychom si měli vybrat takovou, která nám bude maximálně vyhovovat a nebudeme při ní mít pocit, že jsme příliš ve stravě omezováni.
 
 
Místo konzumace dietní stravy bychom si měli raději osvojit vhodné stravovací návyky - např.:
- jíst pravidelně menší množství potravin a to vždy u stolu za plného soustředění (např. nejíme u televize, nečteme při jídle noviny atd.)
- používat menší talíř
- jídlo si vychutnat a dobře rozžvýkat
- nepřidávat si (po jídle radši odejdeme od stolu)
14.04.2016 13:56:27
Andrea
KOČIČÍ NÁPADY
Krasa.cz
Parfemy.cz
Hodinky.cz
Nakupnicentrum.cz
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one